| Native Name | Waraji |
| Object Number | CG94-1-30B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Date Made | 19th Century - 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Straw | Velvet | Gut (uncertain) |
| Technique | Plaited |
| Description | Plaited straw sole with brown cloth straps. Worn toes. |
| Height | 3.81 cm |
| Length | 22.86 cm |
| Width | 7.62 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


