Tobacco Box
P1575
From: Sumatra | Galu Gendang
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Silapa |
| Object Number | P1575 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minangkebau |
| Provenience | Sumatra | Galu Gendang |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Oval brass box with two interior compartments and hinged lid. Box to carry gambier, tobacco, siri and penang, the latter two in small quantities only. Tempat Temboco Gambier. |
| Height | 4.3 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


