Chip
31-20-1001
From: United States of America | Alaska | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-1001 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | C, 3' 9" - 4' 3", VII |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Fractured on two sides. Edge much worn |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.