Figure
89-13-272
From: Philippine Islands (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 89-13-272 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Iconography | Sheep |
| Description | Carved wooden figure of sheep. Flat on back side. Originally may have been gessoed and painted. Surface is yellow. |
| Height | 5.8 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Depth | 4 cm |
| Credit Line | Gift of the Estate of Elizabeth Lyons, Keeper of the Asian Collections, University Museum, 1989 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.