| Object Number | N1407 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Šulgi B. (ETCSL 2.04.02.02, CDLI Composite: Q000396). 9 lines. |
| Height | 3.7 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P276552 - CDLI Number | N 1407 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
