| Object Number | N1394 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Inanna A. (ETCSL 4.07.01, CDLI Composite: Q000622). 6x1x1(u.e.) lines. |
| Height | 2.2 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P276538 - CDLI Number | N 1394 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
