| Object Number | N1375 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Gilgamesh, Enkidu and Netherworld. (ETCSL 1.08.01.04, CDLI Composite: Q000364). |
| Height | 2.7 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P276521 - CDLI Number | N 1375 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
