Tablet
N1371
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | N1371 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Dumuzi’s Dream. (ETCSL 1.04.03, CDLI Composite: Q000347). 10x8? lines. |
| Height | 5 cm |
| Width | 5 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P276517 - CDLI Number | N 1371 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.