| Object Number | N1345 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Proverbs Collection 15. (ETCSL 6.01.15, CDLI Composite: Q000808). 9x5 lines. |
| Height | 6 cm |
| Width | 6.1 cm |
| Thickness | 2.3 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P276492 - CDLI Number | N 1345 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
