Muller
97-563-1526
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1526 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Chipped |
| Description | Sandstone pebble; base and areas on side polished through use; traces of red material at base. Am.Philos.Soc.Trans.1881 Plate (10)8, fig.3 |
| Length | 9.6 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Thickness | 4.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1526 - Old Museum Number | 5896 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


