Basket
58-24-2
From: Burma | Chin Hills | Hakha Area
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 58-24-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Burma | Chin Hills | Hakha Area |
| Section | Asian |
| Materials | Rattan | Basketry |
| Technique | Basketry | Basketry |
| Description | Food basket. Square, shallow, open. |
| Height | 8 cm |
| Length | 30.5 cm |
| Width | 30.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. J. Herbert Cope, 1958 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



