Wristlet
NA5425
From: United States of America | South Dakota (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | NA5425 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America | South Dakota (uncertain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Shell | Glass |
| Description | 2" shell disc with string of china beads; wristlet. |
| Length | 19 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. M. A. Thompson, 1916 |
| Other Number | 218 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


