Figurine
54-28-118
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-28-118 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Archaic Precinct Fill |
| Date Made | 6th century BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Description | Standing archer. Solid, unmoulded. :(added cap with peak turned back, quiver(?) under left arm, right at side, dark red clay, traces white ground);" Added ears, slightly modelled. Traces of black outlining eyes. Pointed beard. Missing: right hand, part of nose. |
| Height | 22.7 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Depth | 4 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, George H. McFadden, 1954 |
| Other Number | T1764 - Field No SF | 549 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




