| Object Number | 73-8-50 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Locus | surface obj 7 |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | 1300-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Royal/Monumental text fragment. (CDLI Composite: needed). Royal inscription;1 line. |
| Height | 9.5 cm |
| Width | 10 cm |
| Thickness | 1.8 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | P257499 - CDLI Number | UM 73-08-050 - Other Number | M235 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
