| Object Number | 73-8-13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Locus | EE 41, lot 33, -, 36 |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | 1300-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Administrative text. Account of gold/horns?; 3x1x1 (and 1 erased). |
| Height | 5.6 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | P257482 - CDLI Number | UM 73-08-013 - Other Number | M543 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
