Tablet
73-8-9
From: Iran | Malyan
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | 73-8-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Locus | EE 41, lot 35, -, 63 |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | 1300-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Administrative text fragment. Only 1 complete sign on any of the fragments. |
| Height | 5.4 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | P257478 - CDLI Number | UM 73-08-009 - Other Number | M569 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.