| Object Number | 73-8-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Locus | EE 41, lot 33, -, 31 |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | 1300-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Administrative text fragment. Ledger of copper; 4 lines. |
| Height | 4.2 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 1.6 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | P257474 - CDLI Number | UM 73-08-005 - Other Number | M539 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
