| Object Number | 73-8-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Locus | op C, lot 62, -, 79 |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Tablet. School exercise; 4 lines. |
| Height | 6.2 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | P257472 - CDLI Number | UM 73-08-003 - Other Number | M498 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
