| Object Number | 71-24-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Locus | B, lot 26, 2A, 103 |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Description | Administrative text fragment. Account of sheep for dyas 10-27 of a single month; 10x9 lines. |
| Height | 4.3 cm |
| Width | 5.1 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1971 |
| Other Number | P257500 - CDLI Number | UM 71-24-001 - Other Number | M129 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
