| Object Number | 63-17-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Drehem |
| Period | Ur III |
| Date Made | 2100-2000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Administrative text. Receipt of dead animals; Drehem calendar. See CDLI for transliteration info and line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 3.1 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Thickness | 1.6 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Donald Gray Barnhouse, 1963 |
| Other Number | P118340 - CDLI Number | UM 63-17-006 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
