| Object Number | 41-41-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Turkey | Kultepe |
| Period | Old Assyrian Period |
| Date Made | 1950-1850 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Letter text. regarding loan of silver. See CDLI for transliteration info. |
| Height | 5.3 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Thickness | 1.4 cm |
| Credit Line | Gift of Clarence H. Clark, 1941 |
| Other Number | P361171 - CDLI Number | UM 41-41-002 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
