Snowshoe
29-47-6A
From: United States of America | Alaska Interior
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-47-6A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Athapaskan |
| Provenience | United States of America | Alaska Interior |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Maple Wood | Sinew |
| Description | Frame of maple wood; netting of babiche. woman's. |
| Length | 129.54 cm |
| Width | 24.13 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.