Votive
Statuette
E14286
Location: On Display in the Ancient Egypt: From Discovery to Display
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E14286 |
| Current Location | Ancient Egypt: From Discovery to Display - On Display |
| Culture | Ptolemaic |
| Provenience | Egypt |
| Period | Ptolemaic Period | Thirty-Third Dynasty |
| Date Made | 300-200 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze | Glass | Gold |
| Technique | Inlaid |
| Iconography | Nefertem |
| Description | Votive statuette of Nefertem standing and striding with the left foot forward. Wears a crown composed of a blue lotus surmounted by two tall plumes, originally inlaid with glass, fragments of which remain. Eyes decorated with gold leaf. |
| Height | 53.34 cm |
| Width | 10.16 cm |
| Depth | 20.32 cm |
| Credit Line | Purchased from Nicolas Tano, 1924 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
