| Object Number | AF4648 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Nyangara |
| Provenience | Tanzania |
| Section | African |
| Materials | Iron |
| Description | Metal wire closely wrapped around metal core; chain pendants. |
| Length | 12.5 cm |
| Width | 11.6 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Lawson S. Propst and William Wight, 1917 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

