| Object Number | 33-58-23 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Billa |
| Period | Middle Assyrian Period |
| Date Made | 1400-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Description | Tablet. See CDLI for line art (hand drawing of inscription). Joins with 33-58-38. |
| Height | 6.8 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Thickness | 7.5 cm |
| Credit Line | American School Oriental Research / University Museum Expedition - Tell Billa, Iraq, E. A. Speiser 1933 |
| Other Number | P282687 - CDLI Number | UM 33-58-023 + UM 33-58-038 - Other Number | 33-58-38 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
