Sherd
90-1-5
From: Greece | Argolid | Mycenae
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 90-1-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mycenean |
| Provenience | Greece | Argolid | Mycenae |
| Locus | Dump |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Base, stem, and partial lower bowl of stemmed vessel. Orange clay (with grey core), unslipped, undecorated. Wheelmarks. |
| Height | 10.2 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Outside Diameter | 6.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Department of Antiquities, Nauplion, Greece; Collected by S. Iakovides, 1990 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




