| Object Number | 55-21-330 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | TA 205, level XI 1 |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Letter text. Letter; 12x11 lines. |
| Height | 6.5 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Depth | 2.3 cm |
| Credit Line | University Museum-University of Chicago/Oriental Institute Expedition, 1955 |
| Other Number | P257391 - CDLI Number | UM 55-21-330 - Other Number | 3N-T 455 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




