| Object Number | 55-21-383 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | TA gen, level Sub-x |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. History of the Tummal. (ETCSL 2.01.03, ETCSL 3.03.03; ETCSL 3.03.32, CDLI Composite: Q000373, Q000569,Q000575, Q000604, Q000792). Letter from Nabi-Enlil to Iterpisha. |
| Height | 7.6 cm |
| Width | 9.1 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | University Museum-University of Chicago/Oriental Institute Expedition, 1955 |
| Other Number | P257283 - CDLI Number | UM 55-21-323bis - Other Number | 3N-T 839 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

