| Object Number | 55-21-315 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | TA 205, level XI 2 |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Two Scribes. (ETCSL 5.04.01, CDLI Composite: Q000767). |
| Height | 8.5 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Depth | 4.1 cm |
| Credit Line | University Museum-University of Chicago/Oriental Institute Expedition, 1955 |
| Other Number | P257384 - CDLI Number | UM 55-21-315 - Other Number | 3N-T 367 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




