| Object Number | 55-21-303 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | TA 205, level XI 1 |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Gypsum |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. 04 Enmerkar and En-suhgir-ana. (ETCSL 1.08.02., CDLI Composite: Q000370). |
| Height | 11.7 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Depth | 3.7 cm |
| Credit Line | University Museum-University of Chicago/Oriental Institute Expedition, 1955 |
| Other Number | P257245 - CDLI Number | UM 55-21-303 - Other Number | 3N-T 308 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




