Point
97-563-10991
From: Eastern United States (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10991 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Eastern United States (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area (uncertain) |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Chipped |
| Description | Chalcedony. Cream-colored. Triangular. Concave based. Fire fracture at base on one face. |
| Length | 2.2 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10991 - Old Museum Number | 29399 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


