Tablet Envelope
55-21-222
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | 55-21-222 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | TB 240 V 2 |
| Period | Ur III |
| Date Made | 2100-2000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Legal text. Sale of a person; Nippur calendar; 6x9x3 lines. See CDLI for transliteration info and line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 5.2 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Credit Line | University Museum-University of Chicago/Oriental Institute Expedition, 1955 |
| Other Number | P121634 - CDLI Number | UM 55-21-222 - Other Number | 3N-T 50 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

