Mudhead Katsina
96-18-6
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Object Title | Mudhead Katsina |
| Native Name | Koyemsi |
| Object Number | 96-18-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 20th Century |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Feather | Felt |
| Technique | Carved | Painted |
| Iconography | Clown | Mudhead | Feather |
| Description | Wooden Katsina doll painted reddish-brown. The face has exaggerated features and has four protrusions around the head and one on top. Each protrusion has a feather attached at the end. A black, felt scarf is wrapped around the neck and a black kilt is painted around the waist. Reddish-brown moccasins are painted over the feet. A feather is held in one hand. This figure is the Mudhead (Koyemsi), a type of Katsina clown. (Colton, H. 1959 #59, Wright, B., 1973 #238) |
| Height | 21.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Outside Diameter | 10 cm |
| Credit Line | Gift of Drs. Fay & Walter Selove, 1996 |
| Other Number | 59 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



