| Object Number | 29-16-790 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian |
| Description | Literary text. Ninurta fragment; Warad-Sin hymn. Joins with N4213. |
| Height | 10.6 cm |
| Width | 6.6 cm |
| Thickness | 3.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur, 1888-1900 |
| Other Number | P257202 - CDLI Number | UM 29-16-790 + N 4213 - Other Number | N4213 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
