Tessera
80-2-64
From: Libya | Leptis Magna
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 80-2-64 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Libya | Leptis Magna |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Glass |
| Description | Small cubes, one broken, of medium blue. Possibly stone? "RU" inscribed in ink on two; "RU 1" on the third |
| Height | 0.9 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of Teresa Howard Carter, 1980 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



