| Object Number | 29-16-765 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian |
| Description | Literary text, fragment. Nisaba A ('Tetrad no. 4'). (ETCSL 4.16.01, CDLI Composite: Q000733). |
| Height | 3.7 cm |
| Width | 4.9 cm |
| Thickness | 2.4 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur, 1888-1900 |
| Other Number | P257182 - CDLI Number | UM 29-16-765 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
