| Object Number | 29-16-750 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian |
| Description | Literary text, fragment. Two Scribes. (ETCSL 5.04.01, CDLI Composite: Q000767). |
| Height | 4.6 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur, 1888-1900 |
| Other Number | P257167 - CDLI Number | UM 29-16-750 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
