| Object Number | E13632 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | Strip 550 | Lower Middle Stratum |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1307-1196 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone | Pigment |
| Iconography | Ptah | Nefertem |
| Description | Crude round-topped stela with incised figures of Ptah and Nefertem. Ptah is mummiform and traces of red and blue paint remain n the figure. Nefertem appears behind him and his figure also has some red and blue pigment. |
| Length | 26.92 cm |
| Width | 17.53 cm |
| Thickness | 5.08 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1919 |
| Other Number | M10587 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




