| Object Number | 29-16-551 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian |
| Description | Literary text; Mathematical text, fragment. Proverbs Collection 03. (ETCSL 6.01.03, CDLI Composite: Q000797). reverse combined multiplication table. |
| Height | 4.1 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Thickness | 2.4 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur, 1888-1900 |
| Other Number | P257020 - CDLI Number | UM 29-16-551 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
