| Object Number | 29-16-541 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian |
| Description | Lexical text; Literary text. Proverbs Collection 03. (ETCSL 6.01.03, CDLI Composite: Q000797). School exercise; business phrases; 10x9 lines. Model contracts: grain; Proverbs coll.3 ?. |
| Height | 7.1 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Thickness | 3.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur, 1888-1900 |
| Other Number | P228766 - CDLI Number | UM 29-16-541 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
