| Object Number | 29-16-540 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian |
| Description | Lexical text; Literary text. Lipit-Ishtar B ('Tetrad no. 1'). (ETCSL 2.05.05.02, CDLI Composite: Q000482). School exercise; rev: personal names--nin; 2x4 lines. See CDLI for transliteration info. |
| Height | 6.9 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Thickness | 3.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur, 1888-1900 |
| Other Number | P228765 - CDLI Number | UM 29-16-540 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
