Chisel
41-22-28
From: Canada | British Columbia | Fraser River | Lytton
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-22-28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Salish |
| Provenience | Canada | British Columbia | Fraser River | Lytton |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Period | Historic |
| Section | American |
| Materials | Nephrite | Jade |
| Technique | Chipped |
| Description | Small, long, thin chisel of mottled gray translucent jade. Faces slightly convex; sides broken and jagged, tapering to point. Blade curved, bevelled on one face. Used in sawing nephrite. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Credit Line | Purchased from G. T. Emmons, 1941 |
| Other Number | 28 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.