| Object Number | 29-16-499 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian |
| Description | Literary text. Samsu-iluna F. (ETCSL 2.08.03.06, CDLI Composite: Q000529). School exercise; 2 lines. |
| Height | 4.3 cm |
| Width | 5.9 cm |
| Thickness | 2.8 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur, 1888-1900 |
| Other Number | P256987 - CDLI Number | UM 29-16-499 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
