| Object Number | 29-16-74 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian |
| Description | Literary text. Enmerkar and Lord of Aratta. (ETCSL 1.08.02.03, CDLI Composite: Q000369). Literary; 14 lines. |
| Height | 5.5 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur, 1888-1900 |
| Other Number | P256679 - CDLI Number | UM 29-16-074 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
