Samurai Thigh Guard
Model
2003-41-22K
From: Japan
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2003-41-22K |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Description | Model samurai thigh guard. |
| Height | 38 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.3264 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.