| Object Number | 33-59-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Fara |
| Period | Early Dynastic IIIA |
| Date Made | 2600-2500 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Description | Administrative text. recording of one goat. See CDLI for transliteration info and line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 3.5 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Thickness | 1.7 cm |
| Credit Line | Expedition to Fara, Iraq, Erich F. Schmidt, 1931 |
| Other Number | F977 (F20 ?) - Field Number | P222084 - CDLI Number | UM 33-59-008 - Other Number | FTP 10 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
