Pot Stand
33-3-173
From: Iraq | Tepe Gawra
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 33-3-173 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Tepe Gawra |
| Archaeology Area | Level X |
| Locus | 7 Q [8 L] | Level X |
| Period | Gawra X |
| Date Made | 4100-3900 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Two legs. Central perforation. In three pieces. |
| Height | 10.5 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | American School Oriental Research / University Museum Expedition to Tepe Gawra, Iraq; E. A. Speiser, 1933 |
| Other Number | G3-358 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

