| Object Number | 29-15-941 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Administrative text. Garments; 11x10 lines; YN=mu Damiq ilisu sanu e2 di-kud kalam-ma e2 dUTU mu-du3-a. See CDLI for transliteration info. |
| Height | 7.4 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Thickness | 2.3 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur, 1888-1900 |
| Other Number | P256580 - CDLI Number | UM 29-15-941 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
