Pestle
70-9-133
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: United States of America | North Carolina
Curatorial Section: American
| Object Number | 70-9-133 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Cherokee |
| Provenience | United States of America | North Carolina |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Date Made | ca. 1880-1948 |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Wide ends tapering toward middle. One end more tapered than the other. |
| Length | 23.5 cm |
| Width | 2.06 cm |
| Depth | 2.06 cm |
| Credit Line | Bequest of Samuel Pennypacker, 1970 |
| Other Number | 70-9-131 uncertain - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

