Ceremonial Stone
97-563-5310
From: Eastern United States
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5310 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Eastern United States |
| Culture Area | Northeast Culture Area (uncertain) | Southeast Culture Area (uncertain) |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Technique | Chipped |
| Description | One side fractured; deep oval incision encircling part of other side and extremity; short vertical incision within this oval incision at extremity. |
| Length | 10 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5310 - Old Museum Number | 10874 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


